Чим парамедики рятують життя пораненим воякам

Українські військові медики і парамедики за роки війни врятували багато тисяч життів поранених військових на передовій. Сьогодні ми хочемо розповісти про маленькі речі з аптечки парамедика, що допомагають рятувати життя в критичну мить.

За статистичними даними, більшість випадків загибелі поранених в бойових діях стаються від критичної втрати крові. Оскільки осколкові та вогнепальні поранення викликають масовані кровотечі, кожен парамедик має знати і вміти зупини кровотечу будь-якого виду: артеріальну, венозну, кровотечу в паховій зоні, в області грудної клітки. Для кожного виду кровотеч призначені свої види кровоспинних засобів.

Для поранень кінцівок, і, відповідно, для зупинки сильної кровотечі з ноги чи руки в рамках догоспітальної допомоги застосовують джгут — турнікет, купити який можна за кількасот гривень. Але найкращі моделі турнікетів в світі, такі, як американські турнікети SAM XT, коштують близько півтори тисячі грн, та для порятунку життя це не ціна.

Для пахових кровотеч, що зустрічаються дуже часто при мінних пораненнях, звичайний турнікет для кінцівки не годиться, потрібен спеціальний вузловий, або паховий турнікет. Він створює тиск на артерію в області таза і зупиняє кровоток до ноги.

Для глибоких поранень тіла широко застосовують гемостатичні бинти для бинтування або тампонади рани. Ці бинти просочені пластівцями хітозану — речовини з панцирів ракоподібних, що від контакту з кров’ю розбухає, перетворюється в желе і запечатує рану, припиняючи кровотечу.

Особливу небезпеку для життя становлять проникаючі поранення грудної клітки, коли через рану повітря проникає в грудну клітину, але вийти з неї не може. Виникає небезпечний стан, що називається напружений пневмоторакс. Для екстреної догоспітальної допомоги при цьому стані застосовують наступне: оклюзійні пов’язки, що щільно закривають рану і не дозволяють повітрю проникати через неї всередину. Сучасна оклюзійна наліпка герметизує рану і повітря не потрапляє в плевральну порожнину, поранений має час щоб бути доставленим у медичний заклад для подальшого лікування.

Щоб знизити тиск, спричинений надлишком повітря в плевральній порожнині, медик може екстрено застосувати такий пристрій, як декомпресійна голка. Це спеціально сконструйований маленький медичний пристрій, який вводиться в плевральну порожнину і випускає надлишок повітря. Якщо турнікетом має вміти користуватись кожен боєць, то застосовувати декомпресійну голку має лише людина з медичною освітою і навичками.

Щоб вміти правильно і вчасно застосувати засоби, що рятують життя, парамедикам потрібні знання і практичні навички. Ми ніколи не знаємо, коли базові знання з порятунку життя знадобляться нам. Тож варто бути готовим до всього і пройти базовий курс тактичної медицини, щоб вміти застосувати все, що є в тактичній аптечці і трохи більше. В нач час ці знання не будуть зайвими.